o nas

Chór Akademicki UMK działalność pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi od 1979 roku. W 2019 roku w rocznice zainaugurowania działalności Chóru wydano płytę FREEDOM z utworami Duke’a Ellingtona z towarzyszeniem bydgoskiej orkiestry Jazz Big Band ’75. Powstały w 1979 r. z inicjatywy  Bożeny Jankowskiej – Chór Kameralny, był w pewnym sensie reaktywacją chóru studenckiego, działającego a na Uczelni w początkach lat 50 tych. W miarę podnoszenia poziomu wykonawczego zespołu i realizacji coraz poważniejszych przedsięwzięć artystycznych, przystępowało w szeregi Chóru wiele utalentowanych muzycznie osób. Wobec tego po 15 latach zmieniono formułę Chóru i do dziś funkcjonuje on jako Chór Akademicki,  skupiając ok. 40-50 osób, dla których wspólna idea śpiewu, zapoczątkowana 40 lat temu, stanowi ważną część życia. Kształciło w tym czasie w Chórze kilkaset osób m. in. obecny dyrygent Chóru, Arkadiusz Kaczyński (1987-90). Renoma Chóru Akademickiego UMK jest dziś rezultatem przede wszystkim długoletniej i konsekwentnej pracy jego dyrygentów i ich współpracowników. Jest również wynikiem kontynuacji przez obecnego dyrygenta, tradycji corocznych koncertów uniwersyteckich, zwłaszcza organizowanych z okazji Święta  Uniwersytetu (19 lutego) oraz przygotowywania dzieł wokalno–instrumentalnych, uznanej i cenionej literatury światowej. Dotychczas Chór wykonał 136 koncertów oratoryjno-kantatowych, prezentując na nich 37 wielkich form wokalno-instrumentalnych oraz kilka estradowych wersji dzieł operowych, muzyki filmowej i musicali. Po 40 stu latach działalności, Chór Akademicki UMK jest  uznanym zespołem, w skali kraju.

Mówią o nas "...chór jak żaden inny!"

Śpiewamy z pasją. To niezbędne dla utrzymania wysokiego poziomu wykonawczego. Jednak najważniejsze jest dla nas, przy tej okazji – życie towarzyskie! Spotkania w przyjacielskich relacjach i praca nad techniką wykonawstwa wokalnego to są tzw. „próby”. Dotychczas Chór połączył wiele par małżeńskich (36). Śpiewa już drugie pokolenie a trzecie towarzyszy rodzicom (również podczas prób) czekając na „swój czas”.

Nasza kadra

arkadiusz.kaczynski3
prof. Arkadiusz Kaczyński
Dyrygent Chóru Akademickiego

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (1994) i Akademii Muzycznej w Poznaniu (1998). Profesor tytularny sztuk muzycznych (2020)

I
dr Izabela Szyma-Wysocka
Dyrygentka

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1997). Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (2015). Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. W Chórze Akademickim od 2013 roku.

Paulina Olszewska- Janiak
Paulina Olszewska-Janiak
Prezes Chóru

Absolwentka filologii klasycznej UMK. Zajmuje się sprawami organizacyjnymi Chóru. Ukończyła Szkołę muzyczną II st. w Inowrocławiu w klasie śpiewu. W Chórze Akademickim od 2005 roku.

M
Michał Czaposki
akompaniator

Absolwent PWSM w Łodzi w klasie fortepianu i śpiewu. W Chórze Akademickim od 1986 roku.

Założycielem i wieloletnim dyrygentem Chóru (obecnie na emeryturze) jest Bożena Krystyna Jankowska .

Urodziła się w Wilnie w 1940 r. a swoją edukację muzyczną kontynuowała w Toruńskiej PSM w klasie fortepianu. Studia muzyczne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Kaniewskiego.

Zawodowo realizowała swoje zamiłowania muzyczne będąc przez wiele lat kustoszem zbiorów muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Założyła w lutym 1979 r. Chór Kameralny UMK, który już po kilku latach pracy, w 1983 r., odniósł znaczący sukces zdobywając Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach.

Na XVI „International Choral Festival and IV International Competition of Sacred and Byzantine Music” w Preveza Grecja 1998) Chór Akademicki pod dyr. B. Jankowskiej zdobył I miejsce a jury konkursu przyznało dodatkowo nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta chóru.

W miarę podnoszenia poziomu wykonawczego zespołu i realizacji coraz poważniejszych przedsięwzięć artystycznych (wielkie formy wokalno-instrumentalne) przystępowało wówczas w szeregi Chóru coraz więcej osób. Wobec tego zmieniono formułę Chóru Kameralnego. Do dziś funkcjonuje On jako Chór Akademicki UMK.

Bożena Jankowska zrealizowała swoją pasję muzyczną zakładając w 1979 roku Chór, będąc etatowo na UMK Kustoszem Zbiorów Muzycznych uczelnianej biblioteki. W ciągu 25 lat nieprzerwanej pracy artystycznej skupiła wokół siebie kilka pokoleń studentów, kształcąc wokalnie i ogólnomuzycznie, ok. 400 osób (jej wychowankiem jest m. in. obecny dyrygent Chóru Akademickiego UMK, Arkadiusz Kaczyński). Występując kilkadziesiąt razy z chórem, B. Jankowska prezentowała Uniwersytet toruński na koncertach poza uczelnią; zarówno w kraju jak i za granicą. Brała udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwajcaria, Holandia, Białoruś. Każdorazowy udział Chóru pod dyrekcją B. Jankowskiej był propagowaniem godnego wizerunku naszej Uczelni wśród elitarnej, muzycznej publiczności międzynarodowej.

Renoma Chóru Akademickiego UMK jest dziś rezultatem przede wszystkim długoletniej i konsekwentnej pracy jego dyrygentów. Jest również wynikiem corocznych Koncertów Uniwersyteckich z okazji Święta UMK (19 lutego), prezentujących dzieła wokalno –instrumentalne uznanej i cenionej literatury światowej. Pomimo braku, zarówno na terenie uczelni jak i miasta; odpowiednich pomieszczeń spełniających warunkami akustycznymi standardy sali koncertowej – wielkie dzieła muzyczne, godne rangi uczelni, przygotowywane i prezentowane były za każdym razem na wysokim poziomie artystycznym Chóru.

Chór wymaga wyjątkowych umiejętności pracy dydaktycznej z amatorami, dla których udział w zespole podczas studiów jest niejednokrotnie pierwszym kontaktem z muzyką. Wielokrotnie organizowano otwarte próby Chóru dla studentów UMK i innych osób z poza uczelni, połączone z tematycznymi audycjami muzycznymi. Kilkakrotnie z poświęceniem i swoim indywidualnym wkładem organizowano koncerty charytatywne i okolicznościowe (pamiętne zwłaszcza w okresie stanu wojennego 81/82 r.).

Zaangażowanie dyrygentów w rozwój zespołu przyczyniło się do tego, iż Chór Akademicki jest dziś postrzegany jako artystyczna wizytówka naszej Uczelni nie tylko w mieście i regionie. Po kilkunastu latach Chór Akademicki UMK jest również uznanym zespołem, w skali kraju.

JM Rektor, prof. Andrzej Jamiołkowski; 18 lutego 2008 roku w uznaniu ogromnego wkładu w pracę z Chórem i jego osiągnięć, wręczył Bożenie Jankowskiej medal „Za zasługi dla rozwoju Uczelni”

 

Prezesi Chóru z poprzednich lat:

Maria THIEL (1979-81)

Jacek Jagła (1981-82)

Zbigniew KOZŁOWSKI (1984-88)

Marek SOBOLEWSKI (1988-89)

Ilona SKONIECZKA(1989-93)

Andrzej KLIM (1993-97)

Dariusz WYCZÓŁKOWSKI (1997-99)

Marcin SOBCZYK (1999-2000,2001-02)

Bogna BARYŁA (2000-01)

Michał SZTOLSZTENER (2002-04)

Monika KRAJEWSKA (2004-2012)

Michał PIOTROWSKI (2012-2014)

spełnij marzenie