o nas

Chór Akademicki UMK działalność pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu prowadzi od 1979 roku. W 2019 roku w rocznice zainaugurowania działalności Chóru wydano płytę FREEDOM z utworami Duke’a Ellingtona z towarzyszeniem bydgoskiej orkiestry Jazz Big Band ’75 (kier. art. dr Piotr Dąbrowski) wraz z dodatkowo zamieszczonymi archiwalnymi nagraniami a cappella i z towarzyszeniem fortepianu.

Powstały w 1979 r. z inicjatywy  Bożeny Jankowskiej – Chór Kameralny, był reaktywacją chóru studenckiego, działającego na Uczelni w początkach lat 50 tych. W miarę podnoszenia poziomu wykonawczego zespołu i realizacji coraz poważniejszych przedsięwzięć artystycznych, przystępowało w szeregi Chóru wiele utalentowanych muzycznie osób. Wobec tego po 15 latach zdecydowano o zmianie formuły Chóru i do dziś funkcjonuje on jako Chór Akademicki,  skupiając ok. 40-50 osób, dla których wspólna idea śpiewu, zapoczątkowana 40 lat temu, stanowi ważną część życia. Kształciło się w tym czasie w Chórze, kilkaset osób m. in. obecny dyrygent Chóru Akademickiego – Arkadiusz Kaczyński (1987-90).

Renoma Chóru Akademickiego UMK jest dziś rezultatem przede wszystkim długoletniej i konsekwentnej pracy jego dyrygentów i ich współpracowników. Jest również wynikiem kontynuacji przez obecnego dyrygenta, tradycji corocznych koncertów uniwersyteckich, zwłaszcza organizowanych z okazji Święta  Uniwersytetu (19 lutego) oraz przygotowywania dzieł wokalno–instrumentalnych, uznanej i cenionej literatury światowej. Dotychczas Chór wykonał 145 koncertów oratoryjno-kantatowych, prezentując na nich 37 wielkich form wokalno-instrumentalnych oraz kilka estradowych wersji dzieł operowych, muzyki filmowej, rozrywkowej (w wersjach symfonicznych) i musicali. Po ponad 40 – stu latach działalności, Chór Akademicki UMK jest  uznanym zespołem, w skali kraju.

Od wielu lat współpracuje z Toruńską Orkiestrą symfoniczną, Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy i innymi instytucjami muzycznymi w Polsce.

Stałymi współpracownikami Chóru są: Michał Czaposki (akompaniament), Izabela Szyma-Wysocka (II dyrygent), Paulina Olszewska-Janiak (zarządzanie i organizacja).

Mówią o nas "...chór jak żaden inny!"

Śpiewamy z pasją. To niezbędne dla utrzymania wysokiego poziomu wykonawczego. Jednak najważniejsze jest dla nas, przy tej okazji – życie towarzyskie! Spotkania w przyjacielskich relacjach i praca nad techniką wykonawstwa wokalnego to są tzw. „próby”. Dotychczas Chór połączył wiele par małżeńskich (36). Śpiewa już drugie pokolenie a trzecie towarzyszy rodzicom (również podczas prób) czekając na „swój czas”.

Nasza kadra

arkadiusz.kaczynski3
prof. Arkadiusz Kaczyński
Dyrygent Chóru Akademickiego

Absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (1994) i Akademii Muzycznej w Poznaniu (1998). Profesor tytularny sztuk muzycznych (2020)

dr Izabela Szyma-Wysocka
Dyrygentka

Absolwentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1997). Doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (2015). Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki dawnej. W Chórze Akademickim od 2013 roku.

Paulina Olszewska- Janiak
Paulina Olszewska-Janiak
Prezes Chóru

Absolwentka filologii klasycznej UMK. Zajmuje się sprawami organizacyjnymi Chóru. Ukończyła Szkołę muzyczną II st. w Inowrocławiu w klasie śpiewu. W Chórze Akademickim od 2005 roku.

Michał Czaposki
akompaniator

Absolwent PWSM w Łodzi w klasie fortepianu i śpiewu.

W Chórze Akademickim od 1986 roku.

Prezesi Chóru z poprzednich lat:

Maria THIEL (1979-81)

Jacek Jagła (1981-82)